Kaj je ura sodnega dne? Časovni pregled katastrofalnih groženj

Harold Jones 14-08-2023
Harold Jones
Ura, nastavljena na dve minuti do polnoči Slika: Linda Parton / Shutterstock.com

Ura sodnega dne je simbolična ura, ki jo uporablja Bilten jedrskih znanstvenikov (Bulletin of the Atomic Scientists) ki kažejo, kako blizu je človeštvo globalni katastrofi. Bolj ko se ura približuje polnoči, bližje smo uničenju.

Ura je bila zasnovana leta 1947 - z začetnim časom 23:53 - v prizadevanju, da bi v takoj znani obliki izrazila nujnost vprašanja in "prestrašila ljudi, da bi postali racionalni", kot je zapisano v Bilten Ne boste presenečeni, če boste na spodnji časovnici ure sodnega dne izvedeli, da se je ura od leta 1947 precej približala polnoči.

Od takrat je bila ura nastavljena in ponastavljena 22-krat, nazadnje pa je bila nastavljena januarja 2020. Zaradi zaskrbljenosti glede jedrskega orožja in podnebnih sprememb je bila ura nastavljena na 100 sekund do polnoči, kar je najbližje dnevu obsodbe.

Kaj je ura sodnega dne?

Test Trinity v okviru projekta Manhattan je bil prva eksplozija jedrskega orožja

Slika: Ministrstvo za energijo Združenih držav Amerike, javna domena, prek Wikimedia Commons

Ura sodnega dne je nastala leta 1947, ko je skupina atomskih raziskovalcev, ki so sodelovali pri razvoju jedrskega orožja v okviru ameriškega projekta Manhattan, začela izdajati revijo z naslovom Bilten atomskih znanstvenikov. Dve leti po atomskih bombardiranjih Hirošime in Nagasakija je bila ta skupnost jedrskih strokovnjakov očitno zaskrbljena zaradi posledic jedrske vojne. Zato se je ura sodnega dne prvič pojavila kot grafični koncept na naslovnici revije Bilten Junijska izdaja iz leta 1947.

Kdo nastavlja uro sodnega dne?

Uro je od njene zasnove do svoje smrti leta 1973 nastavljal znanstvenik projekta Manhattan in Bilten Njegova prva prilagoditev iz oktobra 1949 je odražala vse slabše razmere: Sovjetska zveza je preizkusila svojo prvo atomsko bombo in jedrska oboroževalna tekma je ravno dosegla svoj vrhunec. Rabinowitch je uro premaknil za štiri minute naprej, na 23:57.

Od Rabinovičeve smrti je uro določila skupina strokovnjakov, ki so jo sestavljali člani Bilten in njegov odbor sponzorjev, v katerem je več kot deset Nobelovih nagrajencev in drugih mednarodnih strokovnjakov s področja ključnih tehnologij.

Vsako odločitev o prilagoditvi ure sprejmejo na podlagi polletnih panelnih razprav, katerih namen je oceniti trenutno stanje globalnih nevarnosti in odločiti, ali je svet varnejši ali nevarnejši kot prejšnje leto.

Časovna osnova ure sodnega dne

Razvoj ure sodnega dne skozi leta

Slika: Dimitrios Karamitros / Shutterstock.com

Poglej tudi: Cesarski zlatarji: vzpon hiše Fabergé

Pogled nazaj na časovni trak ure sodnega dne ponuja zanimiv pregled 75 let geopolitičnih vzponov in padcev. Medtem ko je bil glavni trend nedvomno v smeri povečevanja nevarnosti, je bila ura osemkrat premaknjena nazaj, kar je odražalo zaznano zmanjšanje katastrofalne grožnje.

1947 (7 minut do polnoči): Dve leti po atomskem bombardiranju Hirošime in Nagasakija je prvič nastavljena ura sodnega dne.

1949 (3 minute do polnoči): Sovjetska zveza preizkusi svojo prvo atomsko bombo, ura pa poskoči za 4 minute naprej, kar odraža začetek tekme v jedrskem oboroževanju.

1953 (2 minuti do polnoči): Jedrska oboroževalna tekma se stopnjuje s pojavom vodikovih bomb. ZDA so prvo termonuklearno napravo preizkusile leta 1952, leto pozneje pa še Sovjetska zveza. Ura je bližje polnoči, kot bo kadar koli do leta 2020.

1960 (7 minut do polnoči): V petdesetih letih prejšnjega stoletja, ko se je razvijala hladna vojna, se je zvrstilo več jedrskih incidentov, kot sta bili sueška kriza leta 1956 in libanonska kriza leta 1958, vendar se je do leta 1960 očitno ustvaril vtis, da so bili sprejeti ukrepi za zmanjšanje napetosti in odpravo nevarnosti jedrske katastrofe.

1963 (12 minut do polnoči): Amerika in Sovjetska zveza podpišeta Pogodbo o delni prepovedi jedrskih poskusov, ki prepoveduje vse poskusne eksplozije jedrskega orožja, razen tistih, ki se izvajajo pod zemljo. Kljub napetim jedrskim spopadom, kot je bila kubanska kriza, ocena ure sodnega dne razglasi pogodbo za "spodbuden dogodek" in odšteje dodatnih pet minut od ure.

1968 (7 minut do polnoči): V burnem geopolitičnem obdobju se je ura precej podaljšala za pet minut: poleg zaostrovanja vietnamske vojne sta Francija in Kitajska, ki nista podpisali Pogodbe o delni prepovedi jedrskih poskusov, pridobili jedrsko orožje, kar je prispevalo k povečanju napetosti v svetu.

1969 (10 minut do polnoči): Ko je večina držav na svetu (razen Indije, Izraela in Pakistana) podpisala Pogodbo o neširjenju jedrskega orožja (NPT), je Rabinovitch zaznal, da se je jedrska nestabilnost precej umirila, zato je bila ura sodnega dne ustrezno prilagojena.

1972 (12 minut do polnoči): Grožnja jedrskega uničenja se je še zmanjšala, saj sta ZDA in Sovjetska zveza podpisali še dve pogodbi: Pogodbo o omejevanju strateškega orožja in Pogodbo o prepovedi balističnih izstrelkov.

1974 (9 minut do polnoči): Po štirinajstih letih, ko se je ura usodnega dne pomikala v pomirjujočo smer. Bilten leta 1974 je obrnila pozitivni trend. Ugotovila je, da je "mednarodna tekma v jedrskem oboroževanju dobila zagon in je zdaj bolj kot kdaj koli prej neobvladljiva".

1980 (7 minut do polnoči): ZDA so zavrnile ratifikacijo druge pogodbe o omejevanju strateškega orožja, začela se je sovjetsko-afganistanska vojna in Bilten premaknil uro usodnega dne za dve minuti bližje polnoči in se skliceval na "neracionalnost nacionalnih in mednarodnih ukrepov".

1981 (4 minute do polnoči): Zaradi sovjetske invazije na Afganistan so ZDA bojkotirale olimpijske igre v Moskvi leta 1980, Amerika pa je po izvolitvi Ronalda Reagana zavzela bolj trdo stališče do hladne vojne. Hollywoodski igralec, ki je postal predsednik, je trdil, da je hladno vojno mogoče končati le z zmago, in zavrnil pogovore s Sovjetsko zvezo o zmanjšanju orožja.

1984 (3 minute do polnoči): Sovjetsko-afganistanska vojna se je zaostrila, ZDA pa so še naprej stopnjevale oboroževalno tekmo in nameščale rakete v Zahodni Evropi. Sovjetska zveza in večina njenih zaveznic so bojkotirale olimpijske igre leta 1984 v Los Angelesu.

1988 (6 minut do polnoči): Odnosi med ZDA in Sovjetsko zvezo so se izboljšali s podpisom Pogodbe o jedrskih silah srednjega dosega, ki je prepovedala vse kopenske balistične rakete, manevrirne rakete in raketne izstrelke z dometom od 500 do 1000 km (310-620 milj) (kratki srednji domet) in od 1000 do 5500 km (620-3 420 milj) (srednji domet).

1990 (10 minut do polnoči): Padec berlinskega zidu in padec železne zavese pomenita, da se hladna vojna bliža koncu. Ura je prestavljena za tri minute nazaj.

1991 (17 minut do polnoči): ZDA in ZSSR sta podpisali prvo pogodbo o zmanjšanju strateškega orožja (START I) in Sovjetska zveza je razpadla. Ura je bila oddaljena od polnoči kot še nikoli prej.

1995 (14 minut do polnoči): Ura se je za tri minute približala polnoči, medtem ko svetovni vojaški izdatki niso kazali znakov zmanjševanja, širitev Nata na vzhod pa je grozila, da bo povzročila ruske nemire.

1998 (9 minut do polnoči): Ob novici, da sta Indija in Pakistan preizkušala jedrske naprave, je Bilten je opazil povečan občutek nevarnosti in premaknil uro za pet minut naprej.

2002 (7 minut do polnoči): ZDA so izglasovale veto na vrsto ukrepov za nadzor nad orožjem in napovedale, da nameravajo odstopiti od Pogodbe o prepovedi balističnih raket zaradi domnevne grožnje jedrskega terorističnega napada.

2007 (5 minut do polnoči): Ob novicah o jedrskih poskusih Severne Koreje in jedrskih ambicijah Irana je Bilten poudaril grožnjo podnebnih sprememb in premaknil uro za dve minuti naprej.

2010 (6 minut do polnoči): ZDA in Rusija sta ratificirali pogodbo o zmanjšanju jedrskega orožja New START, načrtovana pa so tudi nadaljnja pogajanja o razorožitvi. Na konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah leta 2009 je bilo ugotovljeno, da so podnebne spremembe eden največjih izzivov današnjega časa in da je treba sprejeti ukrepe za omejitev dviga temperature pod 2 °C.

2012 (5 minut do polnoči): Spletna stran Bilten je kritiziral pomanjkanje globalnih političnih ukrepov za reševanje podnebnih sprememb in zmanjšanje jedrskih zalog.

2015 (3 minute do polnoči): Ura je napredovala še za dve minuti, ko je Bilten navaja "nenadzorovane podnebne spremembe, globalne jedrske posodobitve in prevelike arzenale jedrskega orožja".

2017 (2 minuti in pol do polnoči): Zaradi javnega zavračanja podnebnih sprememb in pripomb o jedrskem orožju, ki jih je izrekel predsednik Trump, je glasilo premaknilo uro za pol minute naprej.

2018 (2 minuti do polnoči): Pod Trumpovo administracijo so ZDA odstopile od Pariškega sporazuma, skupnega celovitega akcijskega načrta in pogodbe o jedrskih silah srednjega dosega. Kot nadaljnje grožnje človeštvu se navajajo informacijska vojna in "rušilne tehnologije", kot so sintetična biologija, umetna inteligenca in kibernetska vojna.

2020 (100 sekund do polnoči): Konec veljavnosti Pogodbe o jedrskih silah srednjega dosega (INF) med Združenimi državami Amerike in Rusijo ter druge naraščajoče jedrske skrbi je navedel Bilten ura se je bližala polnoči bolj kot kdaj koli prej.

Poglej tudi: Kako je Ottawa postala glavno mesto Kanade?

Harold Jones je izkušen pisatelj in zgodovinar s strastjo do raziskovanja bogatih zgodb, ki so oblikovale naš svet. Z več kot desetletnimi izkušnjami v novinarstvu ima izostreno oko za podrobnosti in pravi talent za oživljanje preteklosti. Ker je veliko potoval in sodeloval z vodilnimi muzeji in kulturnimi ustanovami, je Harold predan odkrivanju najbolj fascinantnih zgodb iz zgodovine in jih deli s svetom. S svojim delom upa, da bo vzbudil ljubezen do učenja in globlje razumevanje ljudi in dogodkov, ki so oblikovali naš svet. Ko ni zaposlen z raziskovanjem in pisanjem, Harold uživa v pohodništvu, igranju kitare in preživlja čas s svojo družino.