Не просто победа на Англия: защо Световната купа през 1966 г. е толкова историческа

Harold Jones 18-10-2023
Harold Jones

В последния ден на юли 1966 г. Англия преживява най-хубавия си момент като спортна нация. Домакините и победителите на 8-та Световна купа на ФИФА, емблематичният английски отбор на братята Чарлтън, Джими Грийвс и Боби Мур помитат всички преди тях.

На турнира обаче се случиха и много други неща - изгубеният трофей, бойкотът на африканските държави и появата на чернокожата суперзвезда на Португалия Еузебио също попаднаха в заглавията на вестниците.

Вижте също: 12 британски плаката за набиране на войници от Първата световна война

Политиката засенчва спорта

След като Англия получава правото да организира следващото световно първенство в Рим през 1960 г., подготовката неизбежно е помрачена от политиката. Това не е нещо ново; вече проведените през 1942 и 1946 г. турнири са отменени поради по-належащия проблем с Втората световна война, а на турнира през 1938 г. участва германски отбор, пълен с откраднати австрийски играчи след превземането на страната от Хитлер по-рано същата година.

В епохата на деколонизация - някои от които насилствена - новопоявилите се африкански държави се обединиха в протест срещу включването на Южна Африка от епохата на апартейда в квалификациите на ФИФА, въпреки че футболът на африканския континент е забранен.

В резултат на това и на правилата за класиране, които не гарантират място на африкански отбор в състезанието, повечето развиващи се африкански футболни държави бойкотират турнира, въпреки че техният натиск води до закъсняла забрана за участие на Южна Африка през 1964 г.

Изпитанията на организаторите обаче не свършват дотук. Както обикновено, известният трофей "Жул Риме" е изложен в Англия в очакване на турнира, но на 20 март пазителите му установяват, че е изчезнал. На следващия ден пазителите получават телефонно обаждане, в което им се иска изнудваческа сума за връщането на трофея.

Това се проточи със седмици и Английската футболна асоциация се съгласи да направи копие за представянето на 30 юли, преди да бъде намерен невероятен спасител в лицето на куче на име Пикълс.

Пикълс измъкна купата, която Боби Мур щеше да вдигне изпод някакви храсти в Лондон, преди да се радва на кратка слава като национална знаменитост.

Събития на терена

Докато всичко това се случваше, трябваше да се организира самият турнир, в който до финала достигнаха 16 отбора, сред които Англия, Италия, новаците Португалия, Бразилия, Съветският съюз и Западна Германия. Жребият беше изтеглен през януари, а домакините бяха поставени в трудна група с Уругвай, Франция и Мексико, като всички мачове от групата се играха на известния стадион "Уембли" в Лондон.

Под натиска на възторжено очакващата ги публика Англия започна разочароващо, като не успя да победи Уругвай в първия мач, но след това с две победи с по 2:0 се класира на четвъртфиналите.

Междувременно група 2 беше сравнително ясна, с отборите на Западна Германия и Аржентина, които продължиха напред, но групи 3 и 4, в които бяха новаците Португалия и Северна Корея, бяха по-интересни. Португалците направиха незабавен удар, побеждавайки двукратните шампиони Бразилия с 3:1, и благодариха на легендарния си нападател Еузебио за два от головете в груповата фаза.

Еузебио завършва Световната купа през 1966 г. като най-добър голмайстор на турнира.

Роден в португалската колония Мозамбик, човекът с прозвището "черната пантера" завършва турнира като най-добър голмайстор и приключва кариерата си с изумителните 749 гола в 745 мача.

В Група 4 севернокорейците, които по време на Студената война дори не бяха признати като държава от Запада, направиха още по-голям шок, като победиха Италия и се класираха за сметка на Съветския съюз.

В мача на Англия срещу Аржентина аржентинецът Антонио Ратин е изгонен, но отказва да напусне терена, в резултат на което се налага полицаи да го изтеглят. Това решение и малката победа на Англия с 1:0 означават, че мачът все още е известен като "грабежът на века" в Аржентина.

Rattín е изгонен по време на мача на Англия срещу Аржентина.

Междувременно германците също се възползваха от някои съмнителни съдийски решения, като победиха с 4:0 деветкратния шампион Уругвай, а в един от най-хубавите мачове в историята на Световното първенство напреднаха португалците. Необлагодетелстваните севернокорейци поведоха с 3:0, но Португалия се върна и спечели с 5:3, като Еузебио вкара четири от головете с изключителен самостоятелен мач.

В другия мач Съветският съюз триумфира над Унгария, за да се изиграят два полуфинала между четири европейски сили. В следващия мач Англия спечели срещу Португалия с 2:1, като Боби Чарлтън вкара два пъти, за да преодолее дузпа на Еузебио.

Междувременно германците побеждават Съветския съюз благодарение на попадението на Франц Бекенбауер и се изправят на финал срещу Англия - страна, която много германци все още свързват с нахлуването и окупацията на съсипаната им държава в края на Втората световна война.

Окончателният

Мачът на 30 юли е един от най-добрите в историята на Световното първенство по футбол. германците откриват резултата в един интересен мач само след 12 минути, а нападателят на Англия Джеф Хърст (първият избор Джими Грийвс е контузен) изравнява само четири минути по-късно.

Кралица Елизабет връчва наградата "Жул Риме" на английския капитан Боби Мур.

След това полузащитникът Мартин Петерс предизвиква възторг сред 98 000 зрители с още един гол 12 минути преди края на мача. Англия устоява и се надява да извоюва важната победа до последната минута на мача, когато централният защитник Волфганг Вебер вкарва в мрежата свободен удар на германците.

Осем минути по-късно Хърст отново вкарва гол, след като топката се удря в напречната греда и попада на гол линията. Десетилетия преди технологията за определяне на гол линията съдията признава гола, което разгневява германците и остава спорно и до днес.

Вижте също: Първият президент на САЩ: 10 очарователни факта за Джордж Вашингтон

След това германците се отдръпват, но с наближаването на 120-ата минута побеснелите фенове започват да навлизат на терена, което кара коментатора на BBC Кенет Волстенхолм да коментира: "Те мислят, че всичко е свършило", точно когато Хърст вкарва още един гол, за да постави резултата извън съмнение.

След това Волстенхолм довършва собственото си изречение с една от най-известните реплики в историята на футбола: "...сега е". Вдъхновяващият капитан на Англия Боби Мур получава трофея от кралица Елизабет II. Турнирът остава единствената победа на страната на Световно първенство до момента.

Харолд Джоунс е опитен писател и историк, със страст да изследва богатите истории, които са оформили нашия свят. С повече от десетилетие опит в журналистиката, той има остро око за детайлите и истински талант да съживява миналото. След като е пътувал много и е работил с водещи музеи и културни институции, Харолд е посветен на разкриването на най-очарователните истории от историята и споделянето им със света. Чрез работата си той се надява да вдъхнови любов към ученето и по-задълбочено разбиране на хората и събитията, които са оформили нашия свят. Когато не е зает да проучва и пише, Харолд обича да се разхожда, да свири на китара и да прекарва време със семейството си.