Nielen víťazstvo Anglicka: Prečo boli majstrovstvá sveta 1966 také historické

Harold Jones 18-10-2023
Harold Jones

Posledný júlový deň roku 1966 bol dátumom najkrajšieho momentu Anglicka ako športového národa. Hostitelia a víťazi 8. majstrovstiev sveta vo futbale, ikonický anglický tím bratov Charltonovcov, Jimmyho Greavesa a Bobbyho Moora, zmietli všetkých, ktorí boli pred nimi.

Na turnaji sa toho však dialo oveľa viac, do titulkov sa dostala aj stratená trofej, bojkot zo strany Afriky a príchod portugalskej čiernej superhviezdy Eusebia.

Politika zatieňuje šport

Po tom, čo Anglicko získalo v roku 1960 v Ríme usporiadanie ďalších majstrovstiev sveta, prípravy nevyhnutne zatienila politika. Nebolo to nič nové, už inkarnácie v rokoch 1942 a 1946 boli zrušené pre naliehavejšiu otázku druhej svetovej vojny a na turnaji v roku 1938 sa zúčastnila nemecká strana plná ukradnutých rakúskych hráčov po tom, ako Hitler začiatkom toho istého roka prevzal krajinu.

Tentoraz išlo o Afriku. V ére dekolonizácie, zčasti násilnej, sa novovznikajúce africké krajiny zjednotili v proteste proti zaradeniu Juhoafrickej republiky z čias apartheidu do kvalifikácie FIFA napriek zákazu pôsobenia vo futbale na africkom kontinente.

V dôsledku toho a kvalifikačných pravidiel, ktoré africkému tímu nezaručovali účasť v súťaži, väčšina afrických rozvojových futbalových krajín turnaj bojkotovala - hoci ich tlak viedol k oneskorenému zákazu účasti Juhoafrickej republiky v roku 1964.

Ako to už býva zvykom, slávna trofej Julesa Rimeta bola vystavená v Anglicku v očakávaní turnaja, ale 20. marca jej správcovia zistili, že zmizla. Na druhý deň správcovia dostali telefonát, v ktorom požadovali vynútenú sumu za vrátenie trofeje.

Tento problém sa ťahal celé týždne a Anglická futbalová asociácia súhlasila, že dá vyrobiť repliku na prezentáciu 30. júla, kým sa našiel nepravdepodobný záchranca v podobe psa menom Pickles.

Pickles vyňuchal pohár, ktorý mal Bobby Moore vyniesť spod kríkov v Londýne, a potom si užíval krátku slávu ako národná celebrita.

Podujatia na ihrisku

Kým toto všetko prebiehalo, musel sa ešte zorganizovať samotný turnaj, na ktorom sa do finále dostalo 16 tímov vrátane Anglicka, Talianska, nováčikov Portugalska, Brazílie, Sovietskeho zväzu a Západného Nemecka. Žrebovanie sa uskutočnilo v januári a hostitelia boli zaradení do ťažkej skupiny s Uruguajom, Francúzskom a Mexikom, pričom všetky zápasy v skupine odohrali na slávnom štadióne Wembley v Londýne.

Pozri tiež: 10 najstarších knižníc na svete

Anglicko pod tlakom nadšene očakávajúceho domáceho publika začalo neúspešne, keď v úvodnom zápase nedokázalo poraziť Uruguaj, ale potom dvoma víťazstvami 2:0 bezpečne postúpilo do štvrťfinále.

Skupina 2 bola pomerne jednoduchá a postúpili z nej favorizované tímy Západného Nemecka a Argentíny, ale skupiny 3 a 4, v ktorých boli nováčikovia Portugalsko a Severná Kórea, boli zaujímavejšie. Portugalci okamžite zapôsobili, keď porazili dvojnásobných majstrov Brazílie 3:1 a za dva góly v skupinovej fáze vďačili svojmu legendárnemu útočníkovi Eusebiovi.

Eusebio skončil Majstrovstvá sveta 1966 ako najlepší strelec turnaja.

Pozri tiež: Bola Alžbeta I. naozaj majákom tolerancie?

Muž s prezývkou "čierny panter", ktorý sa narodil v portugalskej kolónii Mozambik, ukončil turnaj ako jeho najlepší strelec a svoju kariéru ukončil s úžasným počtom 749 gólov v 745 zápasoch.

V skupine 4 sa Severná Kórea, ktorú Západ počas studenej vojny ani neuznával ako krajinu, postarala o ešte väčší šok, keď porazila Taliansko a kvalifikovala sa na jeho úkor spolu so Sovietskym zväzom.

V zápase Anglicka s Argentínou bol vylúčený Argentínčan Antonio Rattín, ktorý odmietol opustiť ihrisko, a tak ho musel odviesť policajný oddiel. Toto rozhodnutie a tesné víťazstvo Anglicka 1:0 spôsobili, že zápas je v Argentíne dodnes známy ako "lúpež storočia".

Rattín je vylúčený počas zápasu Anglicka s Argentínou.

Nemcom pomohli aj niektoré sporné rozhodnutia rozhodcov, keď porazili deväťčlenný Uruguaj 4:0. V jednom z najlepších zápasov v histórii majstrovstiev sveta postúpili Portugalci, ktorí sa dostali do vedenia 3:0, ale Portugalci sa vrátili do zápasu a vyhrali 5:3. Eusebio strelil štyri góly v obrovskom sóle.

V druhom zápase Sovietsky zväz zvíťazil nad Maďarskom a pripravil dve semifinálové stretnutia medzi štyrmi európskymi veľmocami. V nasledujúcom zápase Anglicko zvíťazilo nad Portugalskom tesne 2:1, pričom Bobby Charlton dvakrát skóroval a prekonal Eusebia z penalty.

Medzitým Nemci porazili Sovietov vďaka zásahu Franza Beckenbauera a pripravili si tak chutné finále proti Anglicku - krajine, ktorú si mnohí Nemci stále spájajú s inváziou a okupáciou ich zničeného národa na konci druhej svetovej vojny.

Záverečná

Zápas z 30. júla bol jedným z najlepších na majstrovstvách sveta v histórii. Nemci otvorili skóre v zábavnom zápase už po 12 minútach, len aby náhradný útočník Anglicka Geoff Hurst (prvá voľba Jimmy Greaves bol zranený) vyrovnal už o štyri minúty neskôr.

Kráľovná Alžbeta odovzdáva cenu Julesa Rimeta anglickému kapitánovi Bobbymu Moorovi.

Stredopoliar Martin Peters potom 12 minút pred koncom zápasu spôsobil 98-tisícovému publiku ďalšie vzrušenie. Anglicko sa držalo a dúfalo, že sa mu podarí vybojovať dôležité víťazstvo až do poslednej minúty zápasu, keď nemecký voľný kop poslal do siete stredopoliar Wolfgang Weber.

Po vyrovnanom skóre zápas pokračoval polhodinovým predĺžením. O osem minút neskôr Hurst opäť skóroval, keď loptu napálil na brvno a na bránkovú čiaru. Desaťročia pred technológiou bránkovej čiary rozhodca gól uznal, čo Nemcov pobúrilo a dodnes je sporné.

Nemci potom zatlačili, ale keď sa blížila 120. minúta, rozvášnení fanúšikovia začali vnikať na ihrisko, čo komentátor BBC Kenneth Wolstenholme komentoval slovami: "Myslia si, že je po všetkom." Práve v čase, keď Hurst strelil ešte jeden gól, o výsledku nebolo pochýb.

Wolstenholme potom dokončil svoju vlastnú vetu jednou z najslávnejších viet vo futbalovej histórii: "...je to teraz." Inšpiratívnemu kapitánovi Anglicka Bobbymu Moorovi potom kráľovná Alžbeta II. odovzdala trofej. Tento turnaj zostáva doteraz jediným víťazstvom krajiny na majstrovstvách sveta.

Harold Jones je skúsený spisovateľ a historik s vášňou pre skúmanie bohatých príbehov, ktoré formovali náš svet. S viac ako desaťročnými skúsenosťami v žurnalistike má cit pre detail a skutočný talent oživiť minulosť. Harold, ktorý veľa cestoval a spolupracoval s poprednými múzeami a kultúrnymi inštitúciami, sa venuje odkrývaniu najfascinujúcejších príbehov z histórie a ich zdieľaniu so svetom. Dúfa, že svojou prácou podnieti lásku k učeniu a hlbšiemu pochopeniu ľudí a udalostí, ktoré formovali náš svet. Keď nie je zaneprázdnený bádaním a písaním, Harold rád chodí na túry, hrá na gitare a trávi čas so svojou rodinou.