Nu doar o victorie a Angliei: de ce a fost atât de istorică Cupa Mondială din 1966

Harold Jones 18-10-2023
Harold Jones

În ultima zi a lunii iulie 1966, Anglia a trăit cel mai bun moment al Angliei ca națiune sportivă. Gazde și câștigătoare a celei de-a 8-a ediții a Cupei Mondiale FIFA, echipa emblematică a Angliei, formată din frații Charlton, Jimmy Greaves și Bobby Moore, i-a spulberat pe toți cei care au evoluat înaintea ei.

Cu toate acestea, turneul a avut multe alte evenimente, printre care un trofeu pierdut, un boicot african și apariția superstarului portughez de culoare Eusebio, care a ținut prima pagină a ziarelor.

Politica pune în umbră sportul

După ce Angliei i s-a acordat organizarea următoarei Cupe Mondiale de la Roma, în 1960, pregătirile au fost inevitabil umbrite de politică, ceea ce nu era o noutate; deja încarnările din 1942 și 1946 fuseseră anulate din cauza problemei mai presante a celui de-al Doilea Război Mondial, iar la turneul din 1938 a fost prezentă o echipă germană plină de jucători austrieci furați după preluarea țării de către Hitler la începutul acelui an.

Într-o epocă de decolonizare, uneori violentă, țările africane emergente au protestat împotriva includerii Africii de Sud, din epoca apartheidului, în calificările FIFA, deși era interzisă pe continentul african.

Ca urmare a acestui fapt și a regulilor de calificare care nu garantau un loc în competiție pentru o echipă africană, majoritatea națiunilor de fotbal în curs de dezvoltare din Africa au boicotat turneul - deși presiunea lor a dus la o interdicție tardivă a participării Africii de Sud în 1964.

Încercările organizatorilor nu s-au încheiat însă aici. Așa cum era obiceiul, celebrul trofeu Jules Rimet a fost expus în Anglia în așteptarea turneului, dar pe 20 martie custodele său a constatat că acesta dispăruse. A doua zi, custodele a primit un telefon prin care i se cerea o sumă exorbitantă de bani pentru returnarea trofeului.

Acest lucru a durat săptămâni întregi, iar Federația Engleză de Fotbal a fost de acord să se facă o replică pentru prezentarea din 30 iulie, înainte de a se găsi un salvator improbabil sub forma unui câine pe nume Pickles.

Pickles a mirosit cupa pe care Bobby Moore avea să o ridice de sub niște tufișuri din Londra, înainte de a se bucura de o scurtă faimă ca celebritate națională.

Vezi si: Explicarea creșterii Imperiului Roman

Evenimente pe teren

În timp ce toate acestea se întâmplau, turneul propriu-zis trebuia să fie organizat, 16 echipe ajungând în finală, printre care Anglia, Italia, nou-venita Portugalia, Brazilia, Uniunea Sovietică și Germania de Vest. Tragerea la sorți a avut loc în ianuarie, iar gazdele au fost plasate într-o grupă dificilă cu Uruguay, Franța și Mexic, jucând toate meciurile din grupă pe celebrul stadion Wembley din Londra.

Sub presiunea unui public care aștepta cu nerăbdare, Anglia a avut un start dezamăgitor, nereușind să învingă Uruguayul în meciul de deschidere, dar două victorii cu 2-0 i-au permis apoi să se califice cu bine în sferturile de finală.

Grupa 2, între timp, a fost o afacere destul de simplă, cu echipele favorite Germania de Vest și Argentina trecând mai departe, dar grupele 3 și 4 - în care se aflau nou-veniții Portugalia și Coreea de Nord - au fost mai interesante. Portughezii au avut un impact instantaneu în înfrângerea cu 3-1 în fața dublei campioane Brazilia, iar legendarul lor atacant Eusebio le-a mulțumit pentru două dintre golurile din faza grupelor.

Eusebio a încheiat Cupa Mondială din 1966 ca cel mai bun marcator al turneului.

Născut în colonia portugheză Mozambic, cel poreclit "pantera neagră" va încheia turneul ca cel mai bun marcator și își va încheia cariera cu un număr uimitor de 749 de goluri în 745 de meciuri.

În Grupa 4, nord-coreenii - care nici măcar nu erau recunoscuți ca țară de către Occident în timpul Războiului Rece - au reușit un șoc și mai mare, învingând Italia și calificându-se în detrimentul Uniunii Sovietice.

Următoarea etapă a fost, de asemenea, plină de incidente. În meciul Angliei împotriva Argentinei, argentinianul Antonio Rattín a fost eliminat, dar a refuzat să părăsească terenul de joc, ceea ce a făcut ca o echipă de polițiști să fie nevoită să îl tragă afară. Această decizie, precum și victoria la limită a Angliei, scor 1-0, au făcut ca meciul să fie încă cunoscut în Argentina ca "jaful secolului".

Rattín este eliminat în timpul meciului Angliei cu Argentina.

Între timp, germanii au beneficiat și ei de câteva decizii de arbitraj discutabile și au învins Uruguayul cu 4-0, în timp ce portughezii au progresat într-unul dintre cele mai bune meciuri din istoria Cupei Mondiale. Nord-coreenii au condus cu 3-0, dar Portugalia a revenit și s-a impus cu 5-3. Eusebio a marcat patru dintre goluri, într-o imensă prestație individuală.

În celălalt meci, Uniunea Sovietică a triumfat în fața Ungariei, stabilind două semifinale între patru puteri europene. În meciul următor, Anglia a câștigat la limită, cu 2-1, meciul cu Portugalia, Bobby Charlton marcând de două ori, învingând penalty-ul lui Eusebio.

Între timp, germanii au învins sovieticii datorită unei lovituri de departajare a lui Franz Beckenbauer, pregătind o finală savuroasă împotriva Angliei - o țară pe care mulți germani încă o asociază cu invadarea și ocuparea națiunii lor distruse la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial.

Finalul

Meciul de pe 30 iulie a fost unul dintre cele mai bune din istorie la o Cupă Mondială. Germanii au deschis scorul într-un meci distractiv după doar 12 minute, însă atacantul înlocuitor al Angliei, Geoff Hurst (primul ales, Jimmy Greaves, era accidentat), a egalat doar patru minute mai târziu.

Regina Elisabeta îi înmânează premiul Jules Rimet căpitanului Angliei, Bobby Moore.

Mijlocașul Martin Peters a făcut apoi ca cei 98.000 de spectatori să fie în extaz cu un nou gol cu 12 minute înainte de final. Anglia a rezistat, sperând să obțină o victorie importantă până în ultimul minut al meciului, când o lovitură liberă germană a fost trimisă în plasă de fundașul central Wolfgang Weber.

Cu scorul la egalitate, meciul a ajuns la o jumătate de oră de prelungiri. Opt minute mai târziu, Hurst a marcat din nou după ce a trimis mingea în bara transversală și pe linia porții. Cu zeci de ani înainte de tehnologia liniei de poartă, arbitrul a acordat golul, ceea ce i-a înfuriat pe germani și a rămas controversat până în prezent.

Germanii au respins apoi, dar, pe măsură ce se apropia minutul 120, fanii în delir au început să invadeze terenul, făcându-l pe Kenneth Wolstenholme, comentatorul BBC, să comenteze "cred că totul s-a terminat", chiar în momentul în care Hurst a mai marcat un gol pentru a pune rezultatul dincolo de orice îndoială.

Vezi si: Poveștile ciudate ale soldaților care au luptat pentru ambele tabere în cel de-al Doilea Război Mondial

Wolstenholme și-a terminat apoi propria propoziție într-una dintre cele mai faimoase replici din istoria fotbalului: "...este acum". Căpitanul inspirat al Angliei, Bobby Moore, a primit apoi trofeul din partea reginei Elisabeta a II-a. Turneul rămâne singura victorie a țării noastre la Cupa Mondială de până acum.

Harold Jones este un scriitor și istoric experimentat, cu o pasiune pentru explorarea poveștilor bogate care ne-au modelat lumea. Cu peste un deceniu de experiență în jurnalism, el are un ochi aprofundat pentru detalii și un adevărat talent pentru a aduce trecutul la viață. După ce a călătorit mult și a lucrat cu muzee și instituții culturale de top, Harold este dedicat descoperirii celor mai fascinante povești din istorie și împărtășirii lor cu lumea. Prin munca sa, el speră să inspire dragostea de a învăța și o înțelegere mai profundă a oamenilor și a evenimentelor care au modelat lumea noastră. Când nu este ocupat să cerceteze și să scrie, lui Harold îi place să facă drumeții, să cânte la chitară și să petreacă timpul cu familia sa.