Nejen vítězství Anglie: proč bylo mistrovství světa 1966 tak historické

Harold Jones 18-10-2023
Harold Jones

Poslední červencový den roku 1966 se stal nejlepším sportovním okamžikem Anglie.Hostitelé a vítězové 8. mistrovství světa ve fotbale, ikonický anglický tým bratří Charltonů, Jimmyho Greavese a Bobbyho Moora, smetli všechny, kteří byli před nimi.

Na turnaji se toho však dělo mnohem víc - na titulní strany se dostala i ztracená trofej, bojkot ze strany Afriky a příchod portugalské černošské superhvězdy Eusebia.

Politika zastiňuje sport

Poté, co Anglie získala v roce 1960 pořadatelství dalšího mistrovství světa v Římě, přípravy nevyhnutelně zastínila politika. Nebylo to nic nového, již inkarnace v letech 1942 a 1946 byly zrušeny kvůli naléhavějšímu problému druhé světové války a na turnaji v roce 1938 se představila německá reprezentace plná ukradených rakouských hráčů poté, co Hitler na začátku téhož roku převzal vládu nad zemí.

Tentokrát se jednalo o Afriku. V době dekolonizace - zčásti násilné - se nově vzniklé africké země sešikovaly k protestu proti zařazení Jihoafrické republiky z dob apartheidu do kvalifikace FIFA, přestože jí byl fotbal na africkém kontinentu zakázán.

Kvůli tomu a kvalifikačním pravidlům, která nezaručovala účast afrického týmu v soutěži, většina afrických rozvojových fotbalových zemí turnaj bojkotovala - i když jejich tlak vedl k opožděnému zákazu účasti Jihoafrické republiky v roce 1964.

Tím však zkoušky organizátorů neskončily. 20. března byla v Anglii v očekávání turnaje vystavena slavná trofej Julese Rimeta, ale její správci zjistili, že zmizela. Následující den obdrželi správci telefonát, v němž požadovali vyděračskou částku za vrácení trofeje.

Tento problém se táhl několik týdnů a Anglická fotbalová asociace souhlasila, že nechá vyrobit repliku pro prezentaci 30. července, než se našel nepravděpodobný zachránce v podobě psa jménem Pickles.

Pickles vyčmuchal pohár, který Bobby Moore zvedl zpod křoví v Londýně, a pak se krátce proslavil jako národní celebrita.

Události na hřišti

Zatímco toto všechno probíhalo, samotný turnaj musel být ještě zorganizován, do finále se dostalo 16 týmů, včetně Anglie, Itálie, nováčků Portugalska, Brazílie, Sovětského svazu a Západního Německa. Losování proběhlo v lednu a hostitelé byli zařazeni do těžké skupiny s Uruguayí, Francií a Mexikem, přičemž všechny zápasy ve skupině se hrály na slavném stadionu Wembley v Londýně.

Pod tlakem nadšeně očekávaného domácího publika začala Anglie neúspěšně, když v úvodním zápase neporazila Uruguay, ale poté dvěma vítězstvími 2:0 bezpečně postoupila do čtvrtfinále.

Skupina 2 byla poměrně jednoduchá a postoupily z ní favorizované týmy Západního Německa a Argentiny, ale zajímavější byly skupiny 3 a 4, ve kterých se objevili nováčci Portugalsko a Severní Korea. Portugalci okamžitě porazili dvojnásobné šampiony z Brazílie 3:1 a za dva góly ve skupině vděčili svému legendárnímu útočníkovi Eusebiovi.

Eusebio skončil na mistrovství světa 1966 jako nejlepší střelec turnaje.

Muž přezdívaný "černý panter", který se narodil v portugalské kolonii Mosambik, zakončil turnaj jako jeho nejlepší střelec a ukončil kariéru s ohromujícím počtem 749 gólů v 745 zápasech.

Ve skupině 4 se Severní Koreji, kterou Západ během studené války ani neuznával jako zemi, podařil ještě větší šok, když porazila Itálii a kvalifikovala se na její úkor spolu se Sovětským svazem.

V zápase Anglie s Argentinou byl vyloučen Argentinec Antonio Rattín, který odmítl opustit hřiště, a tak ho musela odvést jednotka policistů.Toto rozhodnutí a těsné vítězství Anglie 1:0 způsobilo, že zápas je v Argentině dodnes znám jako "loupež století".

Rattín je vyloučen během zápasu Anglie s Argentinou.

Viz_také: 10 faktů o Robertu F. Kennedym

Němci také těžili z některých sporných rozhodnutí rozhodčích, když porazili devítičlennou Uruguay 4:0. V jednom z nejlepších zápasů v historii mistrovství světa postoupili Portugalci. Neúspěšní Severokorejci se dostali do vedení 3:0, ale Portugalsko se vrátilo k výhře 5:3. Čtyři góly vstřelil Eusebio, který předvedl skvělý sólový výkon.

Ve druhém zápase zvítězil Sovětský svaz nad Maďarskem a připravil tak dvě semifinále mezi čtyřmi evropskými velmocemi. V následujícím zápase Anglie s Portugalskem zvítězila těsně 2:1, když Bobby Charlton dvakrát skóroval a přebil Eusebiovu penaltu.

Viz_také: 5 rozhodujících bitev stoleté války

Mezitím Němci porazili Sověty díky trefě Franze Beckenbauera a připravili si tak chutné finále proti Anglii - zemi, kterou si mnozí Němci stále spojují s invazí a okupací jejich rozvráceného národa na konci druhé světové války.

Závěrečná

Zápas 30. července patřil k nejlepším na mistrovství světa vůbec. Němci v zábavném utkání otevřeli skóre již po 12 minutách, aby o čtyři minuty později vyrovnal náhradní útočník Anglie Geoff Hurst (první volba Jimmy Greaves byl zraněn).

Královna Alžběta předává cenu Julese Rimeta anglickému kapitánovi Bobbymu Moorovi.

Záložník Martin Peters pak 12 minut před koncem zápasu přivedl 98tisícové publikum do varu dalším gólem. Anglie se držela a doufala, že se jí podaří vybojovat důležité vítězství až do poslední minuty zápasu, kdy německý volný přímý kop dorazil do sítě krajní obránce Wolfgang Weber.

Po vyrovnaném skóre zápas dospěl do půlhodinového prodloužení. O osm minut později Hurst znovu skóroval, když míč napálil na břevno a na brankovou čáru. Desítky let před technologií brankové čáry rozhodčí gól uznal, což Němce popudilo a dodnes je to sporné.

Němci se pak tlačili do útoku, ale když se blížila 120. minuta, začali na hřiště vnikat rozvášnění fanoušci, což komentátor BBC Kenneth Wolstenholme komentoval slovy "myslí si, že je po všem", právě když Hurst vstřelil ještě jeden gól a o výsledku nebylo pochyb.

Wolstenholme pak dokončil svou vlastní větu jednou z nejslavnějších vět ve fotbalové historii: "...teď je to tady." Inspirující kapitán Anglie Bobby Moore pak převzal trofej z rukou královny Alžběty II. Turnaj zůstává dosud jediným vítězstvím země na mistrovství světa.

Harold Jones je zkušený spisovatel a historik s vášní pro objevování bohatých příběhů, které formovaly náš svět. S více než desetiletými zkušenostmi v žurnalistice má cit pro detail a skutečný talent oživovat minulost. Po rozsáhlém cestování a spolupráci s předními muzei a kulturními institucemi se Harold věnuje odhalování nejúžasnějších příběhů z historie a jejich sdílení se světem. Doufá, že svou prací podnítí lásku k učení a hlubšímu porozumění lidem a událostem, které utvářely náš svět. Když není zaneprázdněn bádáním a psaním, Harold se rád prochází, hraje na kytaru a tráví čas se svou rodinou.