Ne tikai Anglijas uzvara: kāpēc 1966. gada Pasaules kausa izcīņa bija tik vēsturisks notikums

Harold Jones 18-10-2023
Harold Jones

1966. gada jūlija pēdējā diena bija Anglijas kā sporta valsts izcilākais brīdis. 1966. gada 8. FIFA Pasaules kausa izcīņas saimnieki un uzvarētāji, Anglijas ikoniskā komanda, ko veidoja brāļi Čarltoni, Džimijs Greivss un Bobijs Mūrs, sagrāva visus, kas bija pirms viņiem.

Tomēr turnīrā bija daudz citu notikumu, jo virsrakstos parādījās arī zaudētā trofeja, Āfrikas boikots un Portugāles melnādainās superzvaigznes Eusebio parādīšanās.

Politika aizēno sportu

Pēc tam, kad 1960. gadā Romā Anglijai tika piešķirts nākamais Pasaules kauss, gatavošanos tam neizbēgami aizēnoja politika. Tas nebija nekas jauns; jau 1942. un 1946. gada turnīru bija atcēluši svarīgāki Otrā pasaules kara jautājumi, un 1938. gada turnīrā piedalījās Vācijas izlase, kuras sastāvā bija daudz zagtu Austrijas spēlētāju pēc Hitlera īstenotā valsts sagrābšanas tajā pašā gadā.

Šoreiz runa bija par Āfriku. Dekolonizācijas laikmetā, kas dažkārt bija vardarbīga, jaunās Āfrikas valstis protestēja pret to, ka FIFA kvalifikācijā tika iekļauta Dienvidāfrikas Republika, kurā valdīja aparteīda režīms, lai gan Āfrikas kontinentā futbols bija aizliegts.

Šī iemesla un kvalifikācijas noteikumu dēļ, kas negarantēja Āfrikas komandām vietu sacensībās, lielākā daļa Āfrikas jaunattīstības futbola valstu boikotēja turnīru, lai gan to spiediena rezultātā 1964. gadā Dienvidāfrikai ar novēlošanos tika aizliegts piedalīties.

Tomēr ar to organizatoru pārbaudījumi nebeidzās. Kā ierasts, slavenā Žila Rima trofeja bija izstādīta Anglijā, gaidot turnīru, bet 20. martā tās glabātāji atklāja, ka tā ir pazudusi. Nākamajā dienā glabātāji saņēma telefona zvanu, kurā tika pieprasīta izspiedējīga naudas summa par trofejas atgriešanu.

Tas ieilga vairākas nedēļas, un Anglijas Futbola asociācija piekrita, ka 30. jūlijā prezentācijas pasākumam tiks izgatavota replika, līdz tika atrasts neticams glābējs - suns vārdā Pikls.

Piklss izšņakstīja kausu, ko Bobijs Mūrs izvilka no krūmiem Londonā, un pēc tam uz īsu brīdi kļuva par valsts mēroga slavenību.

Notikumi laukumā

Kamēr tas viss notika, vēl bija jāorganizē pats turnīrs, kurā 16 komandas, tostarp Anglija, Itālija, jaunpienācēja Portugāle, Brazīlija, Padomju Savienība un Rietumvācija, iekļuva finālturnīrā. Janvārī tika izlozēts, un mājinieki tika iekļauti sarežģītā grupā ar Urugvaju, Franciju un Meksiku, visas grupas spēles aizvadot slavenajā Vemblija stadionā Londonā.

Skatīt arī: 10 fakti par Vinčesteras noslēpumu namu

Spiediena, ko radīja sajūsmināti gaidošā mājinieku publika, iespaidā Anglijas izlase sāka neveiksmīgi, pirmajā spēlē nespējot uzvarēt Urugvaju, taču pēc tam ar divām uzvarām 2:0 droši iekļuva ceturtdaļfinālā.

Savukārt 2. grupa bija diezgan vienkārša, jo tajā iekļuva favorītkomandas Rietumvācija un Argentīna, bet 3. un 4. grupa, kurās bija jaunpienācējas Portugāle un Ziemeļkoreja, bija daudz interesantākas. Portugāļi uzreiz atstāja iespaidu, ar 3:1 pārspējot divkārtējos čempionus Brazīliju, un par diviem grupas posma vārtiem jāpateicas viņu leģendārajam uzbrucējam Eusebio.

1966. gada Pasaules kausa izcīņu Eusebio noslēdza kā labākais turnīra vārtu guvējs.

Portugāles kolonijā Mozambikā dzimušais vīrs, kuru iesauca par "melno panteru", turnīru noslēdza kā labākais vārtu guvējs un savu karjeru noslēdza ar apbrīnojamiem 749 vārtiem 745 spēlēs.

4. grupā Ziemeļkoreja, ko Aukstā kara laikā Rietumi pat nebija atzinuši par valsti, sagādāja vēl lielāku šoku, pārspējot Itāliju un kvalificējoties kopā ar Padomju Savienību.

Arī nākamais posms bija pilns ar incidentiem. Anglijas spēlē pret Argentīnu argentīnietis Antonio Ratins tika noraidīts, bet atteicās atstāt laukumu, kā rezultātā policistu brigādei nācās viņu aizvest. Šis lēmums un Anglijas uzvara ar minimālu pārsvaru 1:0 nozīmē, ka šo spēli Argentīnā joprojām dēvē par "gadsimta laupīšanu".

Skatīt arī: Kādi ir mūsu rīcībā esošie dati par romiešu floti Lielbritānijā?

Rattín tiek noraidīts Anglijas spēles pret Argentīnu laikā.

Tikmēr vācieši arī guva labumu no dažiem apšaubāmiem tiesnešu lēmumiem, ar 4:0 pārspējot Urugvaju ar deviņiem vārtiem, bet vienā no labākajām spēlēm Pasaules kausa vēsturē uzvaru guva portugāļi. Neapmierinātie ziemeļkorejieši izvirzījās vadībā ar 3:0, bet Portugāle atspēlējās un uzvarēja ar 5:3, Eusebio gūstot četrus no vārtiem ar izcilu solo sniegumu.

Otrajā spēlē Padomju Savienība triumfēja pār Ungāriju, tādējādi nosakot divus pusfinālus starp četrām Eiropas lielvarām. Nākamajā spēlē Anglija uzvarēja Portugāli ar 2:1, Bobijam Čārltonam gūstot divus vārtus un pārspējot Eusebio piespēli.

Tikmēr vācieši pārspēja padomju izlasi, pateicoties Franča Bekenbauera (Franz Beckenbauer) precīzajam sitienam, tādējādi sarīkojot garšīgu finālu pret Angliju - valsti, kas daudziem vāciešiem joprojām asociējas ar to, ka viņi Otrā pasaules kara beigās iebruka un okupēja viņu salauzto valsti.

Galīgais

Spēle 30. jūlijā bija viena no labākajām Pasaules kausa izcīņas vēsturē. 30. jūlija mačs bija viens no labākajiem Pasaules kausa izcīņas mačiem. Vācieši jau pēc 12 minūtēm atklāja rezultātu aizraujošā spēlē, bet Anglijas izlases uzbrucējs Džefs Hērsts (pirmās izlases uzbrucējs Džimijs Greivss bija savainots) jau pēc četrām minūtēm izlīdzināja rezultātu.

Karaliene Elizabete pasniedz Žila Rima balvu Anglijas izlases kapteinim Bobijam Mūram.

Pēc tam 98 000 skatītāju pulkā ar vēl vieniem vārtiem 12 minūtes līdz spēles beigām uzbrukuma viducis Martins Peterss izraisīja sajūsmu. 12 minūtes līdz spēles pēdējai minūtei, kad vācu brīvsitienu vārtos raidīja centra aizsargs Volfgangs Vēbers, Anglija izturēja un cerēja izcīnīt svarīgo uzvaru.

Pēc astoņām minūtēm Hērsts vēlreiz guva vārtus, raidot bumbu pret vārtu pārliktni uz vārtu līnijas. Desmitgades pirms vārtu līnijas tehnoloģiju ieviešanas tiesnesis atzina vārtus, kas izraisīja vāciešu neapmierinātību un ir strīdīgs līdz pat šai dienai.

Pēc tam vācieši atspēlējās, bet, tuvojoties 120. minūtei, apmātie līdzjutēji sāka ielauzties laukumā, liekot BBC komentētājam Kenetam Volstenholmam komentēt: "Viņi domā, ka viss ir beidzies", tieši tad, kad Hērsts guva vēl vienus vārtus, lai padarītu rezultātu neapšaubāmu.

Volstenholms pabeidza savu teikumu ar vienu no slavenākajām frāzēm futbola vēsturē: "...tas ir tagad." Anglijas iedvesmojošajam kapteinim Bobijam Mūram trofeju pasniedza karaliene Elizabete II. Šis turnīrs līdz šim ir vienīgā valsts uzvara Pasaules kausā.

Harolds Džonss ir pieredzējis rakstnieks un vēsturnieks, kura aizraušanās ir bagāto stāstu izpēte, kas ir veidojuši mūsu pasauli. Viņam ir vairāk nekā desmit gadu pieredze žurnālistikā, viņam ir dedzīga acs uz detaļām un patiess talants pagātnes atdzīvināšanā. Daudz ceļojis un sadarbojies ar vadošajiem muzejiem un kultūras iestādēm, Harolds ir apņēmies izcelt aizraujošākos vēstures stāstus un dalīties tajos ar pasauli. Ar savu darbu viņš cer iedvesmot mīlestību mācīties un dziļāku izpratni par cilvēkiem un notikumiem, kas ir veidojuši mūsu pasauli. Kad viņš nav aizņemts ar izpēti un rakstīšanu, Haroldam patīk doties pārgājienos, spēlēt ģitāru un pavadīt laiku kopā ar ģimeni.